*/?>

Festiwal Henryka Wieniawskiego

Międzynarodowe Festiwale Wieniawskiego nawiązują do dwukrotnych pobytów i koncertów Henryka Wieniawskiego, jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków i kompozytora, w latach 1855 i 1857 w Szczawnie Zdroju (wówczas Bad Salzbrunn), na Dolnym Śląsku.

Pierwszy koncert w Szczawnie Zdroju dał Henryk Wieniawski 16 sierpnia 1855 roku w "Kursalu" (obecnie Klub Kuracjusza "Biała sala") i jak pisał ówczesny recenzent "Gazety Warszawskiej": "Pan Wieniawski dał koncert w Salzbrunn w Kursalu i zrobił furorę...".

Konstanty Andrzej Kulka

Konstanty Andrzej Kulka

Po drugiej wojnie światowej, w uzdrowiskach na Dolnym Śląsku bujnie rozkwitało życie artystyczne. Powstawały festiwale muzyczne - Chopinowski w Dusznikach Zdroju (1946), Moniuszkowski w Kudowie Zdroju a w Szczawnie Zdroju Henryka Wieniawskiego (1966).

Katarzyna Duda

Już w roku 1961 założono w Szczawnie Zdroju Towarzystwo Muzyczne imienia Henryka Wieniawskiego, którego pierwszym prezesem został dr Alfons Szyperski, historyk i działacz kulturalny. Zainicjowało ono budowę pomnika Wieniawskiego, dłuta prof. Bohdana Hofmana, który odsłonięto w szczawieńskim Parku Zdrojowym w czerwcu 1966 roku. W tym samym roku rozpoczął się pierwszy Festiwal poświęcony twórczości Wieniawskiego, który do początku lat osiemdziesiątych nosił nazwę "Dni Henryka Wieniawskiego" (znany w świecie jako "The Henryk Wieniawski Days").

Wiktor Kuzniecow

Na pierwszym Festiwalu wystąpiło między innymi słynne Trio Wiłkomirskich (Maria, Wanda i Kazimierz). W kolejnych edycjach Festiwalu przez estrady koncertowe przewinęli się najwybitniejsi skrzypkowie z Polski i z zagranicy. Koncertowali tu między innymi wspomniana Wanda Wiłkomirska, Kaja Danczowska, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Jadwiga Kaliszewska, Edward Zienkowski, Magdalena Rezler, Robert Kabara, Piotr Pławner, Bartłomiej Nizioł. Z zagranicznych skrzypków - Peter Zazovsky i Alexander Romanul (USA), Marine Jaszwili, Jewgenij Buszkov, Vadim Riepin, Maksim Wengerov (Rosja), Felicia Terpitz (Niemcy), Frantiszek Novotny (Czechy), Thibault Vieux (francja), Shizuka Ishikawa, Hiroko Suzuki (Japonia) i wielu innych. Oprócz występów renomowanych i uznanych skrzypków odbywają się tu także koncerty młodych artystów, którzy mają okazję zaprezentowania swej sztuki wykonawczej publiczności festiwalowej.

Krzysztof i Jakub Jakowiczowie

Opera marionetkowa "Pożar" - 44. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego

Erzhan Kulibaev - solista, Jerzy Kosek - dyrygent - 48. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego

Wanda Wiłkomirska, Józef Wiłkomirski - 48. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego

Jozsef Lendvay - solista, Marco Parisotto - dyrygent - 48. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego

TEATR ZDROJOWY IM. HENRYKA WIENIAWSKIEGO | 58-310 SZCZAWNO-ZDRÓJ | UL. KOŚCIUSZKI 19 | TEL. 74 840 24 45